Śledzenie formuł
Dodane przez piotr dnia February 20 2009 19:10:46
Często zdarza się tak, że, nawet w małym arkuszu, po kilku zmianach tracimy wyczucie skąd biorą się dane do naszych obliczeń i czy na 100% pobierane są z komórek, o które nam chodzi. Można, nawet efektywnie, wtedy wybrać komórkę do edycji, a Excel usłużnie podświetli nam, i to na różne kolory, wszystkie biorące udział w formule komórki. Niestety to podejście ma też minusy: aby prześledzić ciąg odwołań musimy wielokrotnie wchodzić i wychodzić z trybu edycji, w rezultacie często, przy bardziej skomplikowanych odwołaniach gubimy się, no i po drugie zawsze musimy zacząć niejako od tyłu, a więc od wyniku do danych.
Excel jednak dysponuję jednak narzędziem, które znacznie ułatwia śledzenie wzajemnych zależności pomiędzy komórkami.
Spójrz na obrazek i jeżeli poniższe menu nic Ci nie mówi, przeczytaj resztę newsa.

śledź zależności

Rozszerzona zawarto¶ć newsa
A w całej zabawie chodzi o prostą rzecz, że dla każdej komórki możesz śledzić te komórki, z których ona ściąga dane (źródła) i te, dla których jest sama źródłem danych (cele). Oto przykład:
mamy prosty arkusz z czterema komórkami, z których dwie są  tylko źródłami danych, jedna jest i źródłem i celem  i jedna tylko celem.

śledzenie formuł

Jeżeli wybierzemy komórkę CEL2  i klikniemy  na wstążce "Formuły" w opcję "Śledź  poprzedniki"  to w arkuszu ukażą się bardzo użyteczne strzałeczki.
Śledź poprzedniki

Powtórne kliknięcie, przy zaznaczonej komórce CEL2  wopcję "Śledź poprzedniki" spowoduje, że zobaczymy, które komórki są źródłami dla poprzednio wskazanych strzałeczkami komórek.

Śledż poprzedniki

Analogicznie jeżeli wybierzemy komórkę "źródło 1" i klikniemy w opcję "Śledź zależności" to zobaczymy, dla których komórek wybrana komórka jest źródłem danych:

śledź zależności

Powtórne kliknięcie w opcję Śledź zależności przesunie ten proces o do kolejnych komórek:
śledź zależności

Użyteczne, prawda?
Oczywiście opcja "Usuń strzałk"i usuwa je z ekranu (bo czasami trochę przeszkadzają).