Calc wersja 4.01
Dodane przez piotr dnia January 20 2014 21:55:46
Jakiś czas temu pokazała się nowa wersja Open Office'a w wersji 4,0 i z nową nazwą jako Apache Open Office. Postanowiłem zobaczyć czym się wyróżnia nowy Calc i jaką przede wszystkim znalzł odpowiedź na wstążki Excela. Po otwarciu Calca w wersji 4.01 zmiany widać od razu.. pytanie czy są korzystne...

Rozszerzona zawarto¶ć newsa
Otwarcie pierwszego arkusza w Calcu wersji 4 od razu powoduje, że stykamy się z odpowiedzią Darmowej aplikacji na wstążki kolosa z Redmond. Zanim powiem na czym polega wyjaśnię, że zdaniem twórców Open Offica zaczęły w świecie dominować monitory panoramiczne... Być może to prawda, choć nie na moim biurku, więc mnie zmiana nie przypadła do gustu..., ale na czym ona polega? Otóż okno programu wykorzystuje fakt  (panoramiczności dodając najczęściej wykorzystywane  operacje (a dokładnie ich właściwości w postaci kolumny z prawej strony ekranu:
Calc w wersji 4.01

Na ekranie panoramicznym jest to z pewnością dobry pomysł na zwykłym 4:3 ... już nie.
Oczywiście okno boczne jest "przesuwalne"  i przede wszytkim dokowalne, tzn możemy tam umeieszczać dowolne grupy ikon. Jest to więc prawie to samo co wstążki, choć mnie się trudno było przestawić. Ale uczciwie powiem, że jak pierwszy raz pracowałem ze wstążkami Excela to nakląłem się, że aż strach. Teraz zaś wydają mi sie bardzo naturalne. Być może tak będzie i z  Calc'iem.
Tak naprawdę czekam na opinię kogoś, kto już pracuje z nim na co dzień. Jaka jest Wasza opinia?